بیانیه هیات داوران چهارمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، استاد علی اشرف صندوق آبادی، نایب رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، به نیابت از هیات داوران چهارمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران، بیانیه آیین اختتامیه را قرائت کرد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

 

به نام خداوند لوح و قلم

 

خدا چون دست بر لوح و قلم زد

سر او را به خط نی رقم زد

 

سریر کلک خوشنویسان در ادوار مختلف، تجسم عینی تحریر آواز عشق در خلوتخانه یادها و خاطره هایی را فریاد می آورد که ریشه در فرهنگ کهن و غنی دارد. فرهنگی که ایرانیت و اسلامیت آن چنان ممزوج و توامان با هم سرشته اند که نه می توان بین این ارکان تمایز و افتراقی قایل شد. هنر قدسی خوشنویسی، در دامان چنین اندیشه ای بالندگی و شکوفایی خود را به قرن های متمادی پیوند زده است. از دیگر سو امتزاج و آمیختگی این هنر شریف با شعر و ادب گرانسنگ و وزین این سرزمین، غنای آن را صد چندان کرده است و جمع صورت و معنی را به وجهی شایسته و بایسته رقم زده است. در بیان تاثیر این هنر اصیل در اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی همین بس که بسیاری از هنرها نظیر نگارگری، تذهیب، کاشی کاری و معرق، دوام و بقای خود را مدیون حضور خط و خوشنویسی هستند. در شرایط کنونی که کشورها، برخلاف گذشته، به جای گسترش مرزهای جغرافیایی، مرزهای فرهنگی خود را توسعه می بخشند، احیای هنرهای ملی، به ویژه خوشنویسی، از ابزارهای این مبارزه فرهنگی است. سرزمین محبوب ما، ایران اسلامی و هنرمندان آن، در به بارنشستن این هنر شریف و نجیب، بیشترین سهم و نقش را از ادوار و اعصار گذشته تاکنون به نام خود و کهن دیار خویش تثبیت کرده اند. در این میان شهر قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی، از تاریخی درخشان برخوردار است. هیات داوران ضمن تمجید از نقش سازنده و تاریخی بانیان این دوسالانه و بزرگانی که با این باقیه صالحه گنجینه ای گرانبها را برای نسل امروز به یادگار گذاشتند، مقام شامخ همه استادان خوشنویسی از آغاز تاکنون را ارج می نهد و تلاش وزیر فرزانه و معاونت هنری، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار فرهیخته و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین را قدر می داند.

 

اصل لشگر بی گمان سرور بود

قوم بی سرور تن بی سر بود

هیات داوران نظر عزیزان را به موارد زیر معطوف می دارد.

استقبال پرشور استادان، هنرمندان و هنرجویان از دوسالانه خوشنویسی، از ریشه دواندن این هنر شریف در بین اقشار گوناگون، در اکناف مختلف کشور، حکایت دارد که این امر حمایت جدی مسوولان محترم فرهنگی – هنری را در تمهید بستر گسترش این هنر و ترویج آن می طلبد. کثرت آثار با کیفیت در دوسالانه خوشنویسی، از سلامت درونی تشکیلات خوشنویسی و تعمیم و ریشه دار بودن این هنر در بین جوانان دانا و فرهیخته نشان دارد.

جوانان دانای دانش پذیر

سزد گر نشینند بر جای پیر

در مقابل افزایش رقم جوایز، از ٣٠ میلیون ریال به ٤٥ میلیون ریال، پاسخ مناسبی به لیاقت و همت نسل جوان خوشنویسی کشور است. هیات داوران به منظور انجام قضاوت صحیح توام با انصاف و عدالت درمورد آثار رسیده به چهارمین دوسالانه خوشنویسی، گزینش و داوری آثار را در سه مرحله انجام داد. ابتدا گزینش تعداد ٥٤٥ اثر از کل آثار رسیده به تعداد ٦٦٠ اثر، در مرحله دوم انتخاب تعداد ٦٥ اثر از آثار راه یافته به نمایشگاه در چهاربخش، ٢٧ اثر در بخش نستعلیق، ١٦ اثر در بخش شکسته نستعلیق و ١١ اثر در بخش ثلث و ١١ اثر در بخش نسخ و در مرحله سوم انتخاب نهایی از روی آثار حضوری بداهه نویسی استادان و هنرمندان عزیز انجام پذیرفت.

هیات داوران به منظور ارتقای هرچه بیشتر سطح کیفی آثار و آمادگی استادان و هنرمندان جوان و پرهیز از خط سازی و ارایه آثار بی پیرایه و با کیفیت، بر بخش حضوری نویسی تاکید داشته و انتظار دارد در کلیه جشنواره های خوشنویسی در کشور این روش اعمال گردد. حضور موثر و امیدبخش بانوان هنرمند و فرهیخته و راه یابی هفت تن از آنان به مرحله نهایی این دوسالانه، نویدبخش آینده درخشان فراروی خوشنویسی کشور است و از توانمندی و لیاقت بانوان گرامی نشان دارد. به منظور قدرشناسی از بانوان خوشنویس، از سرکار خانم زهره رییس الساداتی به نمایندگانی از همه بانوان خوشنویس کشور، به سبب اهتمام وافر این هنرمند گرامی و حضور موفق چندین ساله در جشنواره های ملی و بین المللی، قدردانی به عمل می آید.

هیات داوران بر خود فرض می داند زحمات صادقانه مدرسان دلسوز این هنر را قدر بداند و صمیمانه ترین درود ها را نثار روح بلند استاد ابوالحسن محصص مستشاری و جمیع هنرمندانی نماید که در اعتلاء و ارتقای جایگاه هنر خوشنویسی این خطه و همه نقاط میهن عزیزمان اهتمام ورزیده اند.

اعضای هیات داوران استمرار باشکوه این دوسالانه را در سال های آتی، ذیل عنایت و توجه مسوولین محترم، به ویژه معاونت محترم هنری وزارت، مدیرکل محترم هنرهای تجسمی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار فرهیخته قزوین از خداوند سبحان خواستار است.

هیات داوران چهارمین دوسالانه خوشنویسی ایران

قزوین

شهریور ٩٥

استاد غلامحسین امیرخانی

استاد محمد سلحشور

استاد علی شیرازی

استاد امیراحمد فلسفی

استاد احمد پیله چی قزوینی

استاد یداله کابلی

استاد مجتبی ملک زاده

استاد محمدحسین عطارچیان

استاد حجت کشفی

استاد احمد عبدالرضایی

استاد سیدرضا بنی رضی

استاد علی اشرف صندوق آبادی

 

در خاتمه استاد صندوق آبادی شعری را در باب پایتختی خوشنویسی قزوین سرودند.

 

خطه خط و خواستگاه قلم

سرزمین و دیار قزوین است

 

جایگاهش برای اهل هنر

درخور احترام و تمکین است

 

صفحه های صحیفه او را

عشق نقش و نگار و آذین است

 

یادگار از زمان های کهن

شوکتی دیرپا و دیرین است

 

از عماد و ستون خیمه خط

این بنا را اساس و آیین است

 

تا محصص که نام و خاطره اش

انجمن را شکوه و آذین است

 

ملک و اقلیم خوشنویسی را

مرکز و پایتخت قزوین است