VTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM SlideshowVTEM Slideshow

 

 

 

 

رییس حوزه هنری قزوین: دومین دوسالانه خوشنویسی یک رخداد مهم فرهنگی است

محمد کرم اللهی / رییس حوزه هنری قزوین/  در حاشیه برگزاری دومین پیش همایش دوسالانه خوشنویسی، این اتفاق را یک اتفاق مهم فرهنگی قلمداد کرده گفت: این اتفاق بزرگ دیگر بخش های هنری را متأثر از خود می نماید.

وی افزود: خوشنویسی به عنوان هنری اصیل و‌بومی قلمداد می شود که در آن هنرمند تلاش دارد متنی با حفظ ارزش های زیبایی شناختی نگارش نماید. این هنر هر چند منحصر به ایران نیست اما در سرزمین های اسلامی به ویژه ایران، از رتبه و منزلت ویژه ای برخوردار است. تا جایی که با مروری بر آثار خوشنویسان 400 سده ی اخیریعنی دوره های: ( صفویه،‌قاجاریه و معاصر) می توانیم به قالب ، قائده و نظامی که مختص هنرمندان این سرزمین بوده پی ببریم.

قانونمندی این هنر شامل: شکل حروف،‌ اندازه کشیده ها و دوایر، ‌فواصل و چیدمان کلمات و ... در کنار "متن" که همواره از آیات قرآنی،‌روایات و احادیث الهام گرفته می شود در کنار فضای تربیتی استاد و شاگردی گویای اصالت این هنر می باشد.

وی خاطرنشان کرد: ب حق باید قزوین را به عنوان یکی از کانون های اصلی خوشنویسی خصوصاً خط نستعلیق به شمار آورد. بزرگانی چون: میرعماد حسنی قزوینی که با استادی خط نستعلیق را به کمال رسانده، میرزا محمد حسین عماد الکتاب قزوینی،‌ میرزا محمد علی خیارجی قزوینی، عبدالمجید طالقانی،‌ ملک محمد قزوینی هر یک پشتوانه های معنوی این هنر محسوب می شوند.

وی یادآور شد: حوزه هنری افتخار آن را داشته که میزبان استادان بنامی چون: غلامحسین امیرخانی، استاد جواد بختیاری، استاد علی شیرازی، استاد احمد پیله چی و استاد سید حیدر موسوی  وآثار کتابت نویسان معروف این سرزمین باشد.

گفتنی است: مراسم افتتاحیه دومین دوسالانه همایش خوشنویسی،‌با موضوع کتابت نویسی با حضور استادان و علاقه مندان مورخ 13 اردیبهشت ماه جاری در سالن سینما بهمن حوزه هنری برگزار و نمایشگاه آثار 49 کتابت نویس سه دوره تاریخی (صفویه، قاجار و معاصر) در نگارخانه مهر دایر گردید.


 3 مهمان حاضر 

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین می باشد.

Design By Seyed Hossein Yasrebi